Lidhje

Barcelonë, dhjetëra mijëra katalonas në protestë


Dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në një tubim në Barcelonë, për të protestuar kundër arrestimit të politikanëve katalonas nga qeveria spanjolle, si dhe për të shprehur mbështetjen për referendumin e 1 tetorit për pavarësinë e Katalonias.

Një grup organizatash civile pro-pavarësisë kanë bërë thirrje për protesta afatgjata në rrugë kundër masave shtypëse që policia ndërmori befasisht një ditë më parë.

Anketimet tregojnë vazhdimisht se popullsia e rajonit të Katalonias është në favor të zhvillimit të referendumit, por se janë të ndarë për sa i përket pavarësisë nga Spanja.

Katalonia përfaqëson rreth 1/5-tën e ekonomisë spanjolle prej 1.32 trilionë dollarësh, si dhe gëzon të drejta të gjera vetëqeverisëse.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG