Lidhje

BE dënuan Bjellorusinë për të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit

  • Zëri Amerikës

BE dënuan Bjellorusinë për të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian dënuan Bjellorusinë për qëndrimin ndaj të drejtave të njeriut dhe sundimin e ligjit.

Këto komente ata i bënë në një takim në Poloni, i cili synon afrimin e ish-republikave ruse me Bashkimin. Udhëheqësi i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy bëri thirrje për lirimin e të burgosurve politikë në Bjellorusi.

Ai tha se organizata nuk mund të angazhohet me Bjellorusinë, në se ky vend nuk tregon se po bën përparim drejt demokracisë dhe në respektimin e të drejtave të njeriut.

Pas takimit me kundërshtarët e regjimit të Presidentit Alexander Lukashenko, kancelarja gjermane Angela Merkel i kritikoi veprimet e qeverisë bjelloruse si “tërësisht të papranueshme”.

Bjellorusia e bojkotoi takimin e Polonisë.

XS
SM
MD
LG