Lidhje

Nënpresidenti Biden viziton Seulin


Në ndalesën e tij të fundit të turneun aziatik, Nënpresidenti Joe Biden u takua në Seul me presidentin jugkorean Park Geun-Hye.

Zoti Biden tha se nuk duhet patur dyshim lidhur me përkushtimin e Washingtonit për ruajtjen e ekuilibrit në rajon. Ai tha se Shtetet e Bashkuara, në se premtojnë diçka, e mbajnë fjakën.

Zoti Biden shkoi në Seul pas vizitës së tij në Pekin, ku ai u shpreh se zona e mbrojtjes në Detin e Kinës Jugore e krijuar nga Kina, ka shkaktuar shqetësime në rajon. SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut e kanë kundërshtuar këtë zonë, ndërsa Kina thonë se ajo është krijuar bazuar mbi ligjin ndërkombëtar.
XS
SM
MD
LG