Lidhje

Bie çmimi i naftës në bursën e Nju Jorkut

  • Zëri Amerikës
  • Uashington

Çmimi i naftës ka rënë me më shumë se 2% në tregun e Nju Jorkut ditën e sotme, duke shënuar kështu nivelin më të ulët të muajit të fundit.

Çmimi i naftës ra me dy dollarë dhe arriti shifrën e ulët 73.83 dollarë për fuçi.

Rënia e çmimit pasoi njoftimin e qeverisë se sasia e rezervave të naftës së papërpunuar dhe sasia e karburanteve të përpunuara në Shtetet e Bashkuara ishte më shumë se 1.1 miliardë fuçi, niveli më i lartë i shënuar në dy dekada.

Një sasi e lartë rezervash nafte, zakonisht shoqërohet me uljen e çmimit.

XS
SM
MD
LG