Lidhje

Bjellorusia kritikon një vendim të BE-së për tërheqjen e ambasadorëve


Bjellorusia kritikon një vendim të BE-së për tërheqjen e ambasadorëve
Bjellorusia kritikon një vendim të BE-së për tërheqjen e ambasadorëve

Bjellorusia ka kritikuar një vendim të anëtarëve të Bashkimit Europian për të tërhequr ambasadorët e tyre nga vendi, duke thënë se ky veprim përshkallëzon tensionet.

Ministria e jashtme bjelloruse tha sot se ky veprim është joproduktiv dhe paralajmëroi se taktikat e frikës nuk do të zbusin qëndrimin e saj.

Anëtarët e Bashkimit Evropian dje vendosën të tërheqin ambasadorët e tyre, pasi Bjellorusia urdhëroi largimin e ambasadorëve polakë dhe ambasadorët e BE-së nga vendi.

Bjellorusia urdhëroi të dërguarin e largohet pasi BE-ja vendosi sanksione kundër zyrtarëve bjellorusë për shkak të mos repektimit të të drejtave njerëzore në vend.

XS
SM
MD
LG