Lidhje

Akuzuesja e Gjykatësit Kavanaugh para Komisionit Juridik


Akuzuesja e parë e Gjykatësit Brett Kavanaugh dha një dëshmi plot emocione dhe hollësi të enjten para Komisionit Juridik të Senatit. Christine Blasey Ford u shpreh se ishte “100% e sigurtë” se personi që e kishte sulmuar në 1982 ishte Kavanaugh, aktualisht i emëruar nga Presidenti Trump për anëtar i Gjykatës së Lartë. Zonja Ford tha se kishte frikë se ai do ta vriste aksidentalisht gjatë incidentit, kur ajo tha se ai e sulmoi seksualisht dhe po përpiqej ta përdhunonte.

Christine Blasey Ford ofroi hollësi të një mbrëmjeje rinore ku ajo kishte marrë pjesë bashkë me zotin Kavanaugh, atëherë 17-vjeç, me shokun e tij të fëmijërisë, Mark Judge dhe të tjerë.

“Nuk i kam të gjitha përgjigjet dhe nuk mbaj mend aq shumë sa do të doja por detajet e asaj nate që më sjellin këtu sot, janë ato që nuk do t’i harroj kurrë. Ato janë ngulitur në kujtesën time dhe më kanë ndjekur si fantazëm herë pas here në jetën time.

Akuzuesja e Gjykatësit Kavanaugh para Komisionit Juridik
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:58 0:00

​Kur arrita, ata që ishin aty po pinin birrë në një dhomë të vogël ndenjieje, në katin e parë të shtëpisë. Piva një birrë. Brett dhe Mark ishin dukshëm të dehur, tha zonja Ford duke iu referuar gjykatësit Kavanaugh dhe shokut të tij Mark Judge.

Herët në mbrëmje, u ngjita nëpër shkallët shumë të ngushta që të çonin në katin e dytë, që të shkoja në banjë. Kur u ngjita lart, më shtynë në një dhomë gjumi, përballë banjës. Nuk e pashë dot se kush më shtyu. Bretti dhe Marku hynë në dhomë dhe mbyllën derën pas tyre.

Në dhomë dëgjohej muzikë dhe iu ngrit zëri më shumë ose nga Bretti ose nga Marku, kur ishim në dhomë. Më shtynë në krevate dhe Bretti hipi sipër meje. Ai filloi të më prekte me duar në trup dhe të fërkohej me mua.

Unë bërtita, me shpresën që dikush në katin e poshtëm do të më dëgjonte dhe u përpoqa t’i shpëtoja por ai ishte i rëndë. Bretti më preku në mënyrë të papërshtatshme dhe u përpoq të më zhvishte. Po kishte vështirësi sepse ishte shumë i dehur dhe sepse kisha veshur një kostum banje me trup nën rroba.

Mendova se do të më përdhunonte. Thirra për ndihmë dhe kur e bëra këtë, Bretti ma zuri gojën me dorën e tij që të më frenonte të mos bërtisja. Kjo ishte gjëja që më tmerroi më shumë dhe që pati ndikimin më të gjatë në jetën time. Mezi po merrja frymë dhe mendova se Bretti do të më vriste pa dashje. Si Bretti dhe Marku po qeshnin të dehur gjatë sulmit. Ata dukeshin se po zbaviteshin.

Marku dukej me dy mendje, ndonjëherë duke e nxitur Brettin, dhe herë të tjera duke i thënë që të ndalej. Nja dy herë e pashë Markun në sy dhe mendoja se ndoshta do të përpiqej të më ndihmonte, por ai nuk e bëri.

Gjatë këtij sulmi, Marku erdhi dhe u hodh dy herë mbi krevat, ndërsa Bretti ishte mbi mua. Herën e fundit që e bëri këtë, u rrëzuam dhe Bretti nuk ishte më mbi mua.

Unë arrita të çohem dhe të dal nga dhoma. Përballë dhomës ishte një banjë e vogël. Vrapova brenda saj dhe mbylla derën”.

Kryetari i Komisionit Juridik, Senatori Chuck Grassley e hapi seancën, duke i dalë në mbrojtje të emëruarit për Gjykatën e Lartë dhe duke fajësuar demokratët, që nuk i kishin bërë të ditura akuzat që më parë.

Gjykatësi Brett Kavanaugh, i cili dëshmon të enjten pasdite, në një deklaratë të përgatitur për këtë seancë i hedh poshtë me forcë akuzat e zonjës Ford si dhe grave të tjera për sjellje të parregullta, apo sulme seksuale, duke i quajtur si përpjekje të pashpresa për të njollosur figurën e tij. Ai tha se nëse lejohen fushata të tilla për të njollosur figurën e dikujt, asnjë person kompetent nuk do të ketë guximin t’i shërbejë vendit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG