Lidhje

BP: Nën kontroll një e pesta e naftës që rrjedh në Gjirin e Meksikës

  • Zëri Amerikës

Kompania BP thotë se ka vënë nën kontroll një të pestën e naftës që rrjedh nga pusi i çarë në Gjirit të Meksikës.

Duke folur sot për një kanal televiziv, shefi i operacioneve të kompanisë tha se një tub gati 2 kilometra i gjatë po grumbullon 1 mijë fuçi nafte në ditë nga pusi duke e çuar në një anije çisternë.

Zyrtari tha se kompania shpreson ta shtojë sasinë e naftës që tërheq nga e çara dhe ta ndalë rrjedhën në fund të kësaj jave.

Por zyrtarët amerikanë janë të pakënaqur me përpjekjet e BP-së dhe thanë se teknikat nuk po e zgjidhin problemin. Sekretari i burimeve natyrore Ken Salazar dhe Sekretarja për Sigurinë Kombëtare Janet Napolitano thanë se nuk do të heqin dorë derisa kompania të mbyllë pusin dhe të pastrojë zonën.

XS
SM
MD
LG