Lidhje

Chiellini: Dënimi ndaj Suarez i tepruar


Uruguay's national soccer team player Luis Suarez attends a news conference prior a training session at the Dunas Arena soccer stadium in Natal, June 23, 2014.

Lojtari italian i futbollit i kafshuar nga uruguajani Luis Suarez në një ndeshje të Kupës së Botës këtë javë, thotë se dënimi i dhënë kundër Suarezit ishte "i tepruar."

Në një postim në faqen e tij, Giorgio Chiellini i Italisë tha se ai i ka mbështetur gjithmonë dënimet e dhëna nga organizatat ndërkombëtare sportive.

Por ai tha se në këtë rast FIFA, organi drejtues i futbollit ndërkombëtar, shkoi shumë larg duke e ndaluar Suarezit të marrë pjesë në nëntë ndeshje ndërkombëtare. Suarezi u gjobit edhe me 112 mijë dollarë për incidentin.

Ky ishte dënimi më i ashpër i dhënë ndonjëherë për një incident në fushë në Kupën e Botës.

Suarezi e kafshoi Chiellinin në shpatull në një ndeshje të fituar nga Uruguaj, 1-0, të martën. Zyrtarët e kanë pezulluar Suarezin edhe dy herë të tjera më parë.

Dënimi nënkupton se sulmuesi Suarez nuk do të jetë në gjendje për të luajtur në raundin e lakmuar të 16-shes të Kupës së botës.

Ndeshjet e këtij raundi fillojnë nesër me dyluftime në të cilat përfshihen katër ekipe të Amerikës së Jugut.

Raundin e dytë e hap Brazili, i cili do të ndeshet me Kilin në Belo Horizonte, i ndjekur nga ndeshja midis Kolumbisë dhe Uruguajit në Rio de Zhaneiro.

XS
SM
MD
LG