Lidhje

Britani, Parlamenti miraton zgjedhjet e parakohëshme


Parlamenti britanik votoi të mërkurën me shumicë dërrmuese për ta mbështetur kryeministren Theresa May, e cila kërkoi mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithëshme të parakohëshme më 8 qershor, tre vjet para afatit.

Zonja May kërkoi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohëshme me shpresën për të zbutur procesin e Brexit-it.

Ligjvënësit britanikë votuan 522 pro dhe 13 kundër. Ata pritej gjerësisht që ta miratonin mbajtjen e zgjedhjeve të parakohëshme, për të cilat analistët thonë se mund t’i japin kryeministres May më tepër mundësi në negocimin e daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian, por i japin njëkohësisht edhe opozitës mundësinë për të patur një zë më të fuqishëm për mënyrën se si do të zhvillohet Brexit-i.

Procesi dy-vjeçar i negociatave filloi muajin e kaluar, kur May aktivizoi Artikullin 50 të Traktatit të Lisbonës të BE-së. Megjithatë, udhëheqësja britanike është përballur me protestat e opozitës lidhur me mënyrën e zhvillimit të negociatave për çështjet e tregtisë dhe taksave.

May tha se votimet e parakohëshme janë të nevojshme për të siguruar që qeveria e saj të mund “ta fuqizojë pozicionin britanik në negociata”.

Të mërkurën, May e përsëriti besimin e saj se “nuk ka kthim prapa” për Brexit-in.

Zgjedhjet e parakohëshme nuk kanë për ta ndryshuar afatin 2-vjeçar të procesit të largimit, por kanë hapur një episod të ri argumentesh lidhur me këtë veprim, që e ka përçarë keq vendin gjatë vitit të fundit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG