Lidhje

Salah Abdeslam dënohet me 20 vjet heqje lirie


Një gjykatë belge dënoi të hënën me 20 vjet heqje lirie të dyshuarin për sulmet në Paris, Salah Abdeslam dhe një bashkëpunëtor të tij, për tentim vrasjen e policëve gjatë një shkëmbimi të zjarrit në Bruksel në vitin 2016.

Gjyjatësja Marie-France Keutgen, tha se 28 vjeçari Abdeslam dhe tuniziani 24 vjeçar Sofien Ayari, u gjetën fajtorë për "tentim vrasjeje terroriste" gjatë një shkëmbimi të zjarrit në mars të vitit 2016.

Abdeslami është në një burg francez në pritje të gjykimit pë rrolin e tij në sulmet e grupit militant Shteti Islamik në nëntor të vitit 2015 në Paris që lanë pas vetes 130 të vrarë. Prokurorët thonë se ai është sulmuesi i vetëm i mbijetuar.

As ai e as Ayari, që është në burg në Belgjikë, nuk ishin të pranishëm në sallën e gjykatës gjatë shpalljes së vendimit.

Në kohën kur kishte ndodhur shkëmbimi i zjarrit në Bruksel më 15 mars të vitit 2016, Abdeslami po fshihej për katër muaj pasi kishte ikur nga Parisi natën kur i vëllai kishte hedhur vetë në erë në një kafene.

Ai mendohet se luajti një rol qendror logjistik në përgatitjen e sulmeve. Sipas akuzave ai siguroi shtëpi të sigurta për autorët, transportoi përmes Evropës të dyshuar të tjerë dhe çoi me makinë tre autorët e sulmeve vetëvrasëse në stadiumin e futbollit të Parisit, ku ata hodhën veten në erë gjatë një loje mes Francës dhe Gjermanisë.

Sulmi në stadium ishte i pari në një sërë sulmesh në gjithë Parisin në një mbrëmje të ngrohtë nëntori. Terroristët vunë në shënjestër bare, restorante dhe sallën e koncerteve të Bataclanit, para se të hidhnin veten në erë, ose të vriteshin nga policia.

Gjyqi i Brukselit është vetëm njëri prej proceseve që do të mbahen në muajt në vazhdim që ka në qendër sulmet terroriste në gjithë rajonin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG