Lidhje

Qëllohet një person në Stacionin Qendror të Brukselit


Autoritetet belge thanë se të martën mbrëma është shmangur një sulm i rëndë, pasi që një sulmues i dyshuar vetëvrasës kishte planifikuar shpërthimin e një bombe të madhe, por e tëra përfundoi me një shpërthim të vogël në stacionin qendror hekurudhor në Bruksel.

Ministri i Brendshëm belg, Jan Jambon, tha se "është shmangur një e keqe e madhe", kur ushtarët që patrullojnë stacionin e qëlluan sulmuesin i cili vdiq nga plagët e marra.

Autoritetet thanë se i vrari, një maroken 36 vjeçar, që nuk kishte lidhje të mëhershme me terrorizimin.

Prokurori federal, Eric Van der Sypt, e identifikoi atë vetëm me nistoret O.Z. ndërsa u tha gazetarëve se hetuesit e kanë bastisur shtëpinë e tij gjatë natës.

Stacioni dhe zona historike aty ngjitur në qendër të qytetit, duke përfshirë sheshin e stilit barok Grand Place, plotë me turistë dhe vendas në një mbrëmje të ngrohtë, u evakuuan pasi policia ngriti një kordon të sigurisë.

Ushtarët që vrapuan drejt vendit të ngjarjes, panë tela që vareshin nga rrobat e burrit dhe e qëlluan atë.

Qyteti është në gjendje alarmi për më shumë se 18 muaj që kur militantët e grupit Shteti Islamik me bazë në Bruksel, kryen sulme në Paris në nëntor të vitit 2015 që lanë pas vetes 130 të vrarë dhe më pas në mars të vitit të kaluar hodhën bomba në aeroportin dhe metronë e Brukselit, duke vrarë 32 veta.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG