Lidhje

Bulqizë: 1 i vdekur dhe 7 të plagosur nga shpërthimi në një galeri të minierës


Bulqizë: 1 i vdekur dhe 7 të plagosur nga shpërthimi në një galeri të minierës

Në Shqipëri një shpërthim ndodhi sot në minierën e Bulqizës në veri të vendit ku për pasojë humbi jetën një punonjës i minierës ndërsa 7 të tjerë mbetën të plagosur.

Shpërthimi ndodhi në një nga galeritë ku po kryeheshin matjet e gazrave, sqaroi kompania austriake, e cila administron minierën.

Ndërsa një nga punonjësit u nxorr pa jetë nga rrënojat, dy të tjerë u dërguan me shpejtësi në spitalin ushtarak në Tiranë ku ju nënshtruan ndërhyrjeve kirurgjikale.

Të tjerët u shtruan në spitalin e Bulqizës pa shenja të rrezikut për jetën. Sipas ministrisë së ekonomisë, që prej një jave ishte lëshuar një urdhër për ndalimin e punimeve në minierë derisa të garantoheshin kushtet e sigurisë.

Deri pak javë më parë puna në këtë minierë ishte bllokuar për shkak të një greve të gjatë të minatorëve që kërkonin rritje page dhe përmirësim të kushteve të punës.

XS
SM
MD
LG