Lidhje

Maqedoni, thirrje për regjistrim të ri të popullsisë


Regjistrimi i popullsisë në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Në Maqedoni, ekspertët po bëjnë thirrje për regjistrimin e popullsisë - një proces i rëndësishëm për vendin. Censusi që filloi në vitin 2011, u ndërpre me urdhër të qeverisë, pa ndonjë sqarim, ndërkohë që faktorët politikë shqiptarë dhe maqedonas e kanë interpretuar metodologjinë e këtij procesi, sipas bindjeve të tyre. Në bazë të regjistrimit të vitit 2002, shqiptarët përbëjnë 25 përqind të popullatës së vendit.

Regjistrimi i popullsisë në Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

XS
SM
MD
LG