Lidhje

Kardinal Ernest Troshani kryen shërbesën e parë


Në shërbesën e tij të parë në Shqipëri si Kardinal, dom Ernest Troshani, bekoi sot varrezën e përbashkët në Shkodër, ku gjatë regjimit komunist u pushkatuan dhjetra martirë të fesë dhe atdheut.

Kardinal Troshani tha se kishte përjetuar pushkatimet e disa prej figurave më të njohura të klerit, ndërsa apeloi për paqe, begati dhe ndihmë për njerëzit në nevojë.

Të shtunën, në Vatikan, në një ceremoni të veçantë, Papa Françesku pranoi zyrtarisht si kardinal priftin shqiptar, dom Ernest Troshanin, i cili është kardinali i dytë shqiptar.

Dom Troshani në shërbesë si kardinal
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG