Lidhje

Sek. Carter: Turqia, më tepër ndaj ISIS-it


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ash Carter i bëri thirrje Turqisë që të bëjë më shumë për të luftuar Shtetin Islamik dhe për të kontrolluar kufirin.

Turqia ra dakord muajin e kaluar që të lejojë avionët ushtarakë amerikanë që sulmojnë Shtetin Islamik, të përdorin Bazën Ajrore në Incirlik por e ka përqendruar pjesëmarrjen e intensifikuar ushtarake në rajon, në luftën e vet kundër kryengritësve kurdë.

Shtetet e Bashkuara duan që po aq vëmendje t'i kushtohet luftëtarëve të Shtetit Islamik që hyjnë në Irak dhe Siri nga Turqia. Sekretari Carter tha se edhe Presidenti Barack Obama ka qenë pjesë e diskutimeve aktive me Turqinë për të rritur angazhimin.

XS
SM
MD
LG