Lidhje

Vdes në moshën 95 vjeçare aktorja Çeleste Holm


Aktorja Çeleste Holm, fituese e çmimit Oskar të akademisë së filimit, kariera e të cilës në teatër, kinematografi dhe televizion mbulon një periudhë 60 vjeçare, vdiq në moshën 95 vjeçare në Nju Jork.

Holm u bë fillimisht e njohur në Shtetet e Bashkuara me shfajen e Broduejt Oklahoma në vitin 1943. Pesë vjet më vonë, ajo fitoi çmimin Oskar si aktorja më e mirë në rol dytësor në filmin Gentleman’s Agreement, një vështrim kritik i anti-semitizmit.

Holm u emërua edhe dy herë të tjera për çmimin Oskar dhe luajti së bashku me Frenk Sinatrën në filmat klasikë High Society dhe The Tender Trap.

Holm ishte një organizatore e palodhur e mbledhjes së fondeve për artin dhe teatrin, por një betejë e ashpër ligjore me djemtë e saj për pasurinë i kushtoi asaj pjesën më të madhe të kursimeve.
XS
SM
MD
LG