Lidhje

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës


Shoqata e të përndjekurve politikë dhe familjarë të viktimave të komunizmit nderuan të enjten dhjetra persona, që u pushkatuan dhe u dënuan në fshatin Mursi të Sarandës.

Kjo zonë në kufi me Greqinë, njihet si një nga zonat më të persektuara në Shqipëri. Krahas personave që u vranë, dhjetëra banorë bënë rreth 1200 vite burg dhe vite të tëra interrnime.

Një memorial në qendër të zonës u ngrit dhjetë vite më parë, pikërisht në datën kur ish Sigurimi i Shtetit arrestoi dhe burgosi disa banorë në këtë fshat.

Sarandë, kujtohen të persekutuarit e komunizmit
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG