Lidhje

Pasgoditjet tronditin Kroacinë


Një seri pasgoditjesh tronditën Kroacinë qendrore të mërkurën, një ditë pasi një tërmet me fuqi prej 6.4 shkallësh la të paktën shtatë të vdekur, dhjetëra të plagosur dhe disa qytete e fshatra të rrënuara.

Lëkundja më e fortë, me fuqi prej 4.7 u regjistrua të mërkurën herët në afërsi të qytetit të dëmtuar rëndë, Petrinja, rreth 40 kilometra në juglindje të kryeqytetit kroat, Zagreb.

Shumë njerëz e kaluan natën në tenda, në makinat e tyre apo në kazermat ushtarake.

Shiu që ra gjatë natës në zonë e ktheu pluhurin nga rrënojat në baltë, duke e bërë situatën edhe më të vështirë.

Ekipet e shpëtimit kaluan natën duke kërkuar nëpër rrënojat e ndërtesave të dëmtuara rëndë në kërkim të të mbijetuarve të mundshëm.

Zyrtarët thanë se një vajzë 12-vjeçare vdiq në Petrinja, një qytet me rreth 25 mijë banorë.

Pesë viktima të tjera u gjetën në një fshat afër Glinës që ishte dëmtuar rëndë.

Më pas ekipet e shpëtimit thanë se e gjetën viktimën e shtatë në rrënojat e një kishe në fshatin Zazina.

Të paktën 26 persona po trajtohen në spitale.

Tërmeti i së martës, i cili ishte më i fuqishmi në Kroaci që nga futja në përdorim të sistemit modern të matjes sizmike, u ndje në të gjithë rajonin, duke përfshirë Bosnjën, Serbinë dhe Slloveninë fqinje, e cila mbylli centralin e vetëm bërthamor në Kërshko si një masë paraprake.

Të hënën, një tërmet me magnitudë 5.2 goditi Kroacinë qendrore, gjithashtu pranë Petrinjës.

Kosova e gatshme të ndihmojë Kroacinë

Në Kosovë, ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani dhe kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, shprehën gatishmërinë për të mbështetur Kroacinë në përballjen me pasojat e tërmetit.

Zonja Osmani i shkroi presidenti kroat, Zoran Milanoviç, duke i ofruar mbështetje përmes Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Ndërsa zoti Hoti, në një letër dërguar kryeministrit kroat, Andrej Plenkoviç, tha po ashtu se Forca e Sigurisë së Kosovës është e gatshme ta ndihmojë Kroacinë.

Në mars, një tërmet me magnitudë prej 5.3 shkallësh tronditi Zagrebin, duke shkaktuar një të vdekur dhe duke plagosur 27 të tjerë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG