Lidhje

Decentralizimi – rruga për integrimin e veriut


Përfaqësues institucionesh vendase e ndërkombëtare thanë se plani i kryenegociatorit të OKB-së është udhërëfyesi për procesin e decentralizimit

Në Kosovë, përfaqësues institucionesh vendase e ndërkombëtare thanë se plani i kryenegociatorit të Kombeve të Bashkuara, Martti Ahtisaart, në bazë të të cilit është shpallur pavarësia e Kosovës, është udhërëfyesi për procesin e decentralizimit dhe mbrojtjes së pakicave kombëtare. Në këtë kuadër është ritheksuar rëndësia e vendimit të qeverisë së Kosovës për hapjen e një zyre administrative në veriun e Mitrovicës të banuar me shumicë serbe, vendim që kundërshtohet nga Beogradi dhe serbët në veri.


Decentralizimi dhe Mitrovica
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00
Direct link
XS
SM
MD
LG