Lidhje

Turqi-Francë, shtohen tensionet për çështjen e armenëve


Turqi-Francë, shtohen tensionet për çështjen e armenëve

Dhoma e Ulët e Parlamentit francez miratoi një projektligj të debatueshëm që e cilëson krim mohimin publik të gjenocidit të armenëve nga trupat e ish perandorisë osmane gati një shekull më parë.

Turqia kishte paralajmëruar për pasoja të rënda në marrëdhëniet ekonomike dhe politike mes të dy vendeve në se miratohet ligji.

Turqia tha se do të thërrasë ambasadorin e saj në Paris për konsultime dhe do t’i kërkojë ambasadorit frances të largohet nga Ankaraja.

Armenia thotë se 1 presje 5 milionë armenë u vranë nga otomanët turq para dhe gjatë luftës së parë botërore.

XS
SM
MD
LG