Lidhje

Diskutime në Këshillin e Sigurimit të OKB-së mbi zhvillimet në Kosovë


Mbrëmë, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara diskutoi për zhvillimet në Kosovë në bazë të raportit të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Ki-Moon.

Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, i ka bërë thirrje Serbisë që të largojë strukturat policore nga veriu i Kosovës, pasi ato përbëjnë kërcënim të paqes dhe stabilitetit rajonal.

Ndërsa Ministri i Jashtëm Serbisë Vuk Jeremiç, tha se prej periudhës së raportimit, Kosova është duke kërcënuar komunitetin serb që jeton atje, duke përmendur disa incidente që sipas tij, janë bërë më qëllim nga institucionet e Kosovës.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG