Lidhje

Debatet për të ardhmen e Eulex-it


Qeveria e Kosovës dhe Bashkimi Evropian po diskutojnë për mandatin e ri të Misionit për sundimin e ligjit, pas 15 qershorit, kur përfundon edhe mandati aktual. Njëkohësisht po diskutohet edhe ideja për themelimin e një Gjykate të veçantë për krime lufte në Kosovë, e cila rrodhi gjatë hetimeve mbi pretendimet e ngritura nga ish i dërguari i Këshillit të Evropës Dick Marty mbi, siç thuhet, përfshirjen e disa prej ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në krime të luftës. Analistët thonë se këto diskutime do të kushtëzojnë edhe periudhën e mbajtjes së zgjedhjeve të përgjithshme në Kosovë.
E ardhmja e EULEX-it
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00
XS
SM
MD
LG