Lidhje

Egjipt: Prokurorët paraqesin akuzat përfundimtare në gjyqin ndaj Mubarakut


Egjipt: Prokurorët paraqesin akuzat përfundimtare në gjyqin ndaj Mubarakut
Egjipt: Prokurorët paraqesin akuzat përfundimtare në gjyqin ndaj Mubarakut

Prokurorët egjiptianë po paraqisin sot akuzat përfundimtare në gjyqin ndaj ish presidentit Hosni Mubarak në gjykatën e Kairos.

Zoti Mubarak akuzohet për korrupsion dhe përfshirje në vrasjen e qindra protestuesve antiqeveritarë gjatë demonstratave të vitit të kaluar, që sollën rrëzimin e presidentit Mubarak. Ai nuk i ka pranuar akuzat.

Mes të pandehurve të tjerë janë dhe dy djemtë e tij, ish ministri i brendshëm dhe oficerë të lartë të policisë egjiptiane.

Dje, avokati mbrojtës u përpoq të thërriste kryesuesit e këshillit ushtarak që udhëheqin Egjiptin për të dëshmuar, por kjo kërkesë nuk u pranua nga trupi gjykues.

XS
SM
MD
LG