Lidhje

Egjipt: Rezultatet nga raundi i parë i votimeve vënë në krye partitë islamike


Egjipt: Rezultatet nga raundi i parë i votimeve vënë në krye partitë islamike
Egjipt: Rezultatet nga raundi i parë i votimeve vënë në krye partitë islamike

Rezultatet paraprake nga raundi i parë i votimeve në Egjipt tregojnë se partitë islamike kanë marrë shumicën e vendeve.

Shifrat e publikuar sot tregojnë se partia Vëllazëria Muslimane dhe Partia e Drejtësisë ishin në krye të zgjedhjeve. Grupi konservator islamik al Nuri Salafi duket se renditet i dyti.

Sipas kanalit televiziv CNN zyrtarët e zgjedhjeve pritet që të publikojnë më shumë rezultate gjatë orëve në vazhdim.

Të premten, komisioneri i zgjedhjeve tha se do të ketë balotazhe në një të tretën e provincave të vendit. Votuesit e këtyre provincave do të votojnë në dy faza gjatë javëve në vazhdim.

Këto zgjedhje janë të parat në Egjipt që nga dorëheqja e presidenti Hosni Mubarak në muajin shkurt.

XS
SM
MD
LG