Lidhje

Egjipti kujton të rënët në sheshin Tahrir

  • Zëri Amerikës
  • Uashington

Egjipti kujton të rënët në sheshin Tahrir

Qindra protestues pro demokracisë u mblodhën gjatë natës në Kajro për të kujtuar ata që humbën jetën në kryengritjen e vitit të kaluar që solli përmbysjen e ish-presidentit Hosni Mubarak.

Njerëzit që mbushnin sheshin Tahrir mbanin qirinj në duar, këndonin këngë patriotike, valëvisnin flamuj egjiptianë dhe mbanin fotografi të anëtarëve të familjes dhe miqve që u vranë në trazirat politike dhe dhunën sektare.

Disa nga demonstruesit përsëritën gjithashtu thirrjet që këshilli ushtarak në pushtet të përshpejtonte planet për të transferuar pushtetin tek një qeveri civile.

XS
SM
MD
LG