Lidhje

Ekspozitë e abetareve të gjuhës shqipe


Ekspozitë e abetareve të gjuhës shqipe
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Në mjediset e Bibliotekës së Universitetit të Shkodrës është hapur një ekspozitë e veçantë e abetareve të gjuhës shqipe, që nga abetarja e parë e vitit 1844 e deri tek ajo e vitit 1938. Janë 40 abetare, të cilat sipas gjuhëtarëve, janë dëshmi e përpjekjeve të patriotëve dhe gjuhëtarëve shqiptarë për përhapjen dhe ruajtjen e gjuhës shqipe, si një pasuri kombëtare.

Ekspozitë e abetareve të gjuhës shqipe
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG