Lidhje

BE, FMN: Ekonomia greke mund të përmirësohet vitin e ardhshëm

  • Zëri Amerikës

BE, FMN: Ekonomia greke mund të përmirësohet vitin e ardhshëm

Ekipe nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, Bashkimi Evropian dhe Banka Qendrore Evropiane thanë se presin që ekonomia greke të përmirësohet vitin e ardhshëm.

Ata thanë gjithashtu se Athina ka rënë dakort të zgjerojë bazën e taksueshme dhe të eleminojë shpenzimet e tepërta për të qënë në gjendje të vazhdojë të marrë huatë nga paketa prej 150 miliardë dollarësh, që u miratua në muajin maj.

FMN-ja tha sot se do të vazhdojë të ndihmojë Greqinë, në se vendi ndeshet me vështirësi financiare pasi të përfundojë programi i saj tre-vjeçar dhe kur të duhet të ripaguajë fondet.

XS
SM
MD
LG