Lidhje

Faqja e internetit e firmës së sigurisë, Stratfor e mbyllur për shkak të hakerave


Faqja e internetit e firmës së sigurisë, Stratfor e mbyllur për shkak të hakerave

Faqja e internetit e firmës së sigurisë, Stratfor qëndroi edhe sot e mbyllur për shkak se ishte thyer nga një grup hakerash që e quan veten Anonim.

Hakerat thanë të dielën me anë të një mesazh në internet se kanë vjedhur mijëra adresa e-maili dhe informacione kartash krediti të firmës me synimin për të dhuruar 1 milion dollarë në formë bamirësie.

Në mesazhin e tyre, hakerat thanë se firma Stratfor nuk i kishte siguruar informacionet e klientëve të saj me anë të kodimit, duke i lënë ato në mëshirën e vjedhësve.

Pas incidentit, firma e sigurisë Stratfor e ka zhvendosur komunikimin me publikun në faqen e saj në Face Book.

XS
SM
MD
LG