Lidhje

Festë dhe paradë tradicionale para karnavaleve në Rio


Festë dhe paradë tradicionale para karnavaleve në Rio
Festë dhe paradë tradicionale para karnavaleve në Rio

Mijëra vetë u mblodhën në rrugët e një lagjeje të Rio de Janeiros për një festë dhe paradë tradicionale para karnavaleve.

Kjo festë e quajtur Carmelitas është themeluar në vitin 1991dhe mban emrin e një kuvendi të Santa Teresës aty pranë.

Thuhet se një nga murgeshat e këtij kuvendi e braktisi kuvendin që të shkonte të festonte me pjesëmarrësit në Karnavale. Turistë dhe banorë u mblodhën mbrëmë për të festuar bashkë me muzikantët dhe interpretuesit të veshur me ngjyra të shndritshme që zbavisnin turmën.

Po dje në mbrëmje, shkollat e sambës dhanë një shfaqje ku të rinjtë mbajtën një paradë dhe vallëzuan.

Mbi 400 festa janë planifikuar nëpër rrugë gjatë gjithë festimeve të karnivaleve.

XS
SM
MD
LG