Lidhje

Fjalimi i përjavshëm në radio i presidentit


Барак Обама на заводе Boeing

Presidenti Barack Obama thotë se transformimi i industrisë së prodhimeve në Shtetet e Bashkuara i ka kushtuar humbjen e vendeve të punës disa njerëzve por shton se amerikanët nuk kanë pse të pranojnë një të ardhme më pak shpresëdhënëse.

Presidenti tha se Kongresi duhet të reformojë ligjin e taksave dhe të inkurajojë bizneset e prodhimit që t’i mbajë vendet e punës në Amerikë.

Gjatë fjalimit të përjavshëm që mbajti sot në një kompleks prodhimi të Boingut në Seattle të Uashingtonit, zoti Obama e vlerësoi kompaninë për politikën e punësimit të amerikanëve.

Në fjalimin e republikanëve, anëtarja e kongresit Cathy McMorris Rodgers e akuzoi presidentin për shpenzime të tepërta që do ta çonion vendin drejt shkatërrimit financiar të ngjashëm me atë të Greqisë.

XS
SM
MD
LG