Lidhje

Forcat siriane të sigurisë qëllojnë mbi pjesëmarrësit në funeral


Forcat siriane të sigurisë qëllojnë mbi pjesëmarrësit në funeral

Forcat siriane të sigurisë qëlluan mbi pjesëmarrësit e funeralit të një udhëheqësi të shquar kurd të opozitës duke vrarë pesë persona. Incidenti ndodhi në qytetin Qamishli, ku gati 50 mijë veta u mblodhën për të treguar respekt ndaj të ndjerit Mashal Tamo.

Ai ishte anëtar i partisë E Ardhmja Kurde dhe anëtar i këshillit të ri opozitar kombëtar. Pjesëmarrësit në funeral bënë thirrje për dorëheqjen e presidentit Assad.

Tamo u vra nga persona të armatosur të cilët hyjnë në shtëpinë e tij të premten. Media shtetëtore njofthoi se sulmi u krye nga terroristë të armatosur.

Funerali u kthye në një miting madhështor kundër presidentit Bashar al-Assad. Dëshmitarët thanë se pjesëmarrësit bën thirrje që zoti Asad të japë dorëheqje. Demonstruesit rrëzuan gjithashtu një statujë të të jatit të zotit Assad, Hafez al-Assad. Aktivistët thanë se protestuesit anti-qeveritar u mblodhën në disa qytete të tjera.

Ndërkohë, policia austriake tha se 11 persona u arrestuan sot pasi një grup i vogël protestuesish hynë në ambasadën siriane në Vienë duke zhvilluar një miting kundër presidentit Assad.

XS
SM
MD
LG