Lidhje

Autoritetet franceze parandalojnë një sulm të mundshëm terrorist


Në Paris, një ushtar francez plagosi me armë një burrë të armatosur me hanxhar. Personi kishte dy çanta në shpinë dhe po përpiqej të hynte në Muzeun e Luvrit.

Policia tha se personi iu vërsul patrullës së ushtarëve duke thirrur në arabisht “Allahu akbar”, pasi i ishte thënë se nuk mund të hynte në zonën e dyqaneve me dy çantat që mbante në shpinë.

Zona e dyqaneve ndodhet nën muzeun e Luvrit.

Policia tha se njëri prej ushtarëve qëlloi pesë herë me armë ndaj personit duke e plagosur atë, ndërsa njëri prej ushtarëve u plagos prej tij.

Kryetarja e bashkisë, Anne Hidalgo, lavdëroi ushtarët dhe policët e pranishëm tek objekti.

“Do të doja të vlerësoja efektshmërinë e forcave të policisë dhe ushtrisë që mundën ta neutralizojnë përpara se ai të hynte në Luvër, pasi u ndalua në zonën e kontrollit. Mendimet e mia janë me ushtarin e plagosur dhe dua të shpreh solidaritetin e të gjithë parizienëve, pasi ai ndaloi sot në mëngjes dikë që do të sulmonte shumë njerëz të tjerë.”

Zyrtarët e sigurisë thanë se në çanta nuk u gjetën eksplozivë apo materiale të tjera të rrezikshme.

Fillimisht u njoftua se ishte ndaluar edhe një i dyshuar i dytë, por që më vonë u tha se nuk kishte patur lidhje me sulmin.

Policia ka lejuar sërish hyrjen e vizitorëve, por vazhdon të ruajë masa të larta sigurie.

XS
SM
MD
LG