Lidhje

Gjermania nxit Pakistanin të marrë pjesë në konferencën për Afganistanin

  • Zëri Amerikës

German Chancellor Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se shpreson që Pakistani do të ndryshojë mendje lidhur me bojkotimin e konferencës së ardhshme ndërkombëtare për Afganistanin që do të mbahet në Bon.

Zonja Merkel tha sot se qeveria e saj do përpiqet t’i bindë zyrtarët ta ndryshojnë vendimin e tyre, që u mor si protestë ndaj sulmeve ajrore të NATO-s që vranë 24 ushtarakë pakistanezë javën e kaluar në kufirin mes Pakistanit dhe Afganistanit.

Pakistani e bëri sot të njohur vendimin për bojkotimin e konferencës ndërkombëtare për Afganistanin. Shtetet e Bashkuara dhe Afganistani i kishin kërkuar Pakistanit ta ndjekin forumin, që synon krijimin e një strategjie për stabilizimin e Afganistanit fqinj, ndërsa forcat e koalicionit do të tërhiqen prej andej.

XS
SM
MD
LG