Lidhje

Guvernatori kërkon trajtim të barabartë të qytetarëve amerikanë të Porto Rikos


Në një takim të zgjeruar në Zyrën Ovale, guvernatori i Porto Rikos i kërkoi Presidentit Donald Trump trajtim të barabartë për ishullin e shkatërruar nga uragani, duke i kujtuar që portorikanët kanë shtetas amerikanë.

“Jepini qytetarëve amerikanë të Porto Rikos burimet e duhura, na trajtoni njëlloj si qytetarët e Teksasit, Floridës dhe shteteve të tjera dhe ne do të jemi më të fortë kur e gjitha kjo të ketë mbaruar”, tha guvernatori Ricardo Rossello.

Zoti Trump përsëri mbrojti përgjigjen e qeverisë federale ndaj shkatërrimit nga uragani Maria.

Presidenti i dha notën 10 përgjigjes së qeverisë amerikane në Porto Riko, në një shkallë nga 1 në 10.

“Ne kemi dhënë një ndihmë të madhe, me shumë shpejtësi”, tha ai.

Guvernatori i territorit amerikan, nuk pranoi të jepte një vlerësim për masat, por tha se “ne jemi mirënjohës ndaj presidentit për mbështetjen e peticioneve në Kongres” dhe për premtimin se “asnjë qytetar amerikan nuk do të neglizhohej”.

Në një moment, ndërsa disa gazetarë ishin ende në Dhomën Ovale, zoti Trump e pyeti guvernatorin Rossello: “A nuk bëmë një punë të mrekullueshme?”

Guvernatori u përgjigj: “Ju u përgjigjët menjëherë”.

Më pak se 20 për qind të banorëve të ishullit kanë energji elektrike dhe 35 për qind janë ende pa ujë të pijshëm.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG