Lidhje

Greqi: Bllokohet skafi që u nis nga Shqipëria me rreth 2 tonë marijuanë


Roja bregdetare greke tha se u përfshi në një operacion për goditjen e një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të marijuanës.

Burimet greke flasin për bllokimin e një sasie të madhe marijuane prej gati 2 tonësh dhe për arrestimin e tre skafistëve, dy shqiptarë dhe një Italian, që ndodheshin në bordin e një motoskafi super të shpejtë me tre motorë.

Burimet paraprake greke flasin se mjeti dyshohet se u nis nga Shqipëria pasditen e së premtes dhe ngarkesa ishte destinaur për në Greqi dhe në Itali. Sipas mjeteve greke të informimit Autoritetet portuale të Detit Jon filluan ndjekjen në Veri të ishullit grek të Korfuzit fqinj me Shqipërinë.

Sipas burimeve greke operacioni që filloi nga ujërat e Detit Jon mbërriti më pas në ujërat e Egjeut në një zonë detare të hapur. Gjatë operacionit krahas anijeve të marinës greke u angazhuan edhe forcat ajrore me elikopterë. Burimet greke flasins se pas ndalimit të skafit u kryen edhe arrestime të tjera në rrugë tokësore në zonat pritëse të sasive të marijuanës.

XS
SM
MD
LG