Lidhje

Historia e familjeve fisnike ulqinake


Historitë e familjeve fisnike ulqinake gjatë mesjetës tregojnë për praninë e tyre në tokat ballkanike dhe më gjerë duke lënë gjurmë të rëndësishme kulturore dhe arkitekturore nëpër ato vende. Historianët dhe ekspertët e ndryshëm theksojnë aktivitetin shumëshekullor të familjeve fisnike, ku monumentet e tyre me një bukuri të veçantë arkitekturore të stilit barok, ende sot shërbejnë si elemente dekorative në qytete të ndryshme në rajon.

Familjet fisnike ulqinake
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG