Lidhje

Holanda kualifikohet për në finale, mund Uruguajin 3 me 2

  • Zëri Amerikës

Holanda kualifikohet për në finale, mund Uruguajin 3 me 2

Ekipi holandez siguroi vendin në finalen e Botërorit 2010 pas një fitoreje 3 me 2 kundër Uruguajit. Në ndeshjen e luajtur në Kejp Taun, Holanda shënoi me anë të Van Bronckhorst në minutën e 18, Sneijder në të 70-n dhe Robben në minutën e 73. Uruaguaji shënoi me anë të Forlan në minutën 41 dhe pastaj e ngushtoi distancën me golin e shënuar nga Pereira në të 90-n. Është hera e partë që nga viti 1978 që Holanda del në finale. Ekipi holandez do të ndeshet të dielën për titullin me fituesen e ndeshjes mes Gjermanisë dhe Spanjës.

Të ngjashme

XS
SM
MD
LG