Lidhje

Shkëputet një ajsberg i stërmadh nga Antarktida


Shkencëtarët thanë sot se një nga ajsbergët më të mëdhenj të regjistruar ndonjëherë, është shkëputur nga Antarktida.

Ajsbergu që peshon një trilion ton, ka një sipërfaqe prej 5,800 km katrore. Ai u shkëput nga shelfi akullnajor Larsen C i Antarktidës midis datave 10 dhe 12 korrik.

Komentet u bënë nga shkencëtarët e Universitetit Swansea dhe ata të organizatës britanike për vëzhgimin e Atarktidës.

Ajsbergu ka qenë gati për t’u shkëputur prej disa muajsh.

Shkencëtarët thonë se gjatë procesit të shkëputjes, ai pritet të përbëjë rrezik të mëtejshëm për anijet që lundrojnë rreth rreth kontinentit të ngrirë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG