Lidhje

Kina kryen me sukses ankorimin e parë të dy anijeve të hapësirës


Kina kryen me sukses ankorimin e parë të dy anijeve të hapësirës

Kina thotë se ka kryer me sukses ankorimin e parë ndonjëherë të dy anijeve të hapësirës.

Zyrtarët thanë se anija e hapësirës pa pikot Shenzhou-8 u ankorua me modulin eksperimental Tiangong-1 sot në mëngjes rreth 340 kilometra mbi sipërfaqen e tokës. Procedura e sofistikuar është një hap kritik i ambicjeve të Kinës për të krijuar një spacion orbital deri në vitin 2020.

Agjencia zyrtare Xinhua tha se kryeministri Wen Jiabao dhe zyrtarë të tjerë të lartë ishin dëshmitarë të ngjarjes historike në Qendrën për Kontrollin e Fluturimeve të Hapësirës në Pekin. Presidenti Hu Jintao dërgoi një mesazh urimi nga Franca ku po merr pjesë në takimin e G-20-ës.

XS
SM
MD
LG