Lidhje

Inaugurohet tubacioni i ri gazit natyror për Europën


Inaugurohet tubacioni i ri gazit natyror për Europën
Inaugurohet tubacioni i ri gazit natyror për Europën

Udhëheqësit e Rusisë dhe Gjermanisë inauguruan sot hapjen e një tubacioni të gazit natyror me vlerën e 10,2 miliardë dollarëve. Në ceremoni, e cila u zhvillua në qytetin gjerman Lubmin, morën pjesë kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti rus Dmitri Medvedev.

Tubacioni i ri i gazit është 1 mijë e 200 kilometra i gjatë dhe ai shtrihet nga qyteti rus i Shën Peterburgut, vazhdon nën Detin Balltik dhe përfundon në Gjermana. Tubacioni do të trasportojë 55 miliardë metra kubikë gazi natyror në vit në vendet e BE-së në 50 vjetët e ardhshëm.

XS
SM
MD
LG