Lidhje

Forcat irakiane përgatiten për ofensivë në Falluxha


Forcat irakiane të sigurisë kanë rrethuar Falluxhën nga të katër anët para një ofensive të fuqishme, por ka shqetësim në rritje lidhur me fatin e civilëve të bllokuar brenda këtij qyteti që kontrollohet nga ISIS.

“Ata kanë vënë bomba në rrugë dhe po përdorin persona për sulme vetëvrasëse,” tha një ushtar i forcave irakiane.

Falluxha, një qytet me shumicë suni, ka qenë nën kontrollin e ISIS më gjatë se çdo qytet tjetër në Irak. Besohet se forcat e Shtetit Islamik kanë hedhur rrënjë të forta në këtë qytet.

Me intensifikimin e luftimeve dhe goditjeve ajrore përreth qytetit, është keqësuar gjendja e civilëve në Falluxha. Rreth 800 vetë kanë arritur të dalin dhe të shpëtojnë, por mijëra të tjerë mbeten të bllokuar.

XS
SM
MD
LG