Lidhje

10 të vrarë në gjatë protestave në Irak


Policia irakiane dje shpërndau një protestë të myslimanëve të sektit suni në një kamp në perëndim të Bagdadit, duke shkaktuar luftime në të cilat u vranë të paktën 10 njerëz.

Autoritetet kanë thënë se kampi pranë Ramadit po bllokonte një rrugë dhe duhej hequr. Më shumë se 40 anëtarë të parlamentit irakianë që i përkasin sektit mysliman suni dhanë dorëheqjen në shenjë proteste ndaj veprimeve të policisë.

Po dje, në tre shpërthime të ndryshme në Bagdad u vranë të paktën shtatë vetë. Dhuna mes qeverisë së Irakut të udhëhequr nga myslimanët e sektit shiite dhe shumicës suni ka vrarë mijëra njerëz gjatë vitit 2013 dhe ka ngritur frikën e shpërthimit të një lufte civile në Irak.

Anëtarët e sektit suni, që kanë qeverisur Irakun nën regjimin e Sadam Huseinit, thonë se shiitët i kanë margjinalizuar ata politikisht dhe po injorojnë nevojat e tyre.

Zyrtarët irakianë akuzojnë myslimanët e sektit suni për mbështetje të Al-Kaidës.
XS
SM
MD
LG