Lidhje

Tërmet i fuqishëm në Iran dhe Pakistan


Një tërmet i fuqishëm goditi pjesën juglindore të Iranit dhe tronditi një pjesë të madhe të Pakistanit fqinj, duke shkaktuar 13 viktima.

Shërbimi Gjeologjik Amerikan e llogariti magnitudën e tërmetit 7.8, me epiqëndër pranë qyteteve Khash dhe Saravan në provincën e Baluçistanit.

Autoritetet në Pakistani i thanë Zërit të Amerikës se dy persona u gjetën nën rënojat e godinave në distriktin mashkel pranë kufirit iranian.

Tërmeti tronditi qytetin Kueta dhe Karaçi qindra kilometra larg. Nuk pati njoftime të menjëhershme për dëme apo viktima në të dy qytetet.
XS
SM
MD
LG