Lidhje

Irani thotë se ka kryer me sukses provën me një sistem raketash

  • Zëri Amerikës

Irani thotë se ka kryer me sukses provën me një sistem raketash

Irani thotë se ka kryer me sukses provën me një sistem të ri raketash për mbrojtjen kundërajrore, pasi Rusia ndaloi dërgesen e raketave të precizonit të lartë S-300 për në Teheran në muajin shtator.

Njoftimet iraniane thonë se sistemi i raketave me rreze të brendshme të ndërtuar brenda vendit i quajtur Mersad, u provua sot me sukses gjatë ditës së tretë të manovrave ushtarake. Njoftimet citojnë një gjeneral që thotë se sistemi ka aftësi për gjetjen dhe shkatërrimin e mjeteve të avancuara ajrore në lartësi të mëdha dhe të vogla.

Javën e kaluar, Irani njoftoi për ndërtimin e një varianti të raketës ruse S-300 dhe kishte në plan ta testonte shumë shpejt. Njoftimi erdhi ndërkohë që presidenti rus Dmitri Medvedev njoftoi vendimin për të ndaluar dërgesën e raketave për Iranin, pasi binte ndesh me sanksionet e OKB-së ndaj Iranit.

XS
SM
MD
LG