Lidhje

Presidenti iranian Ahmadinexhad takohet me kryeministrin libanez Hariri

  • Zëri Amerikës

Presidenti iranian Ahmadinexhad takohet me kryeministrin libanez Hariri

Presidenti i iranit, Mahmud Ahmadinexhad u takua sot me kryeminsitrin e Libanit Saad Hariri në ditën e dytë të vizitës në këtë vend dha mbajti një fjalim në universitet. Po sot ai pritet të vizitojë qytetet Kana dhe Bint Jbeil.

Dhjetra mijëra njerëz ndërkohë kanë dalë për të pritur presidentin Ahmadinexhad në jug të Libanit, në një rajon ku grupi Hezbollah gëzon mbështetje të fortë. Përkrahësit janë mbledhur në një stadium, në pritje të fjalimit të presidentit iranian.

Udhëheqësi iranian pritet të bëjë thirrje për mbështetje për luftën e armatosur të Hezbolluhut me Izrelin fqinj. Vendi ku po zhvillohet tubimi është vetëm 4 kilometra larg Izraelit.

XS
SM
MD
LG