Lidhje

Irani, prova me raketa me rreze të gjatë veprimi


Irani, prova me raketa me rreze të gjatë veprimi

Irani thotë se do të hedh raketa me rreze të gjatë veprimi të shtunën si pjesë e një stërvitje ushtarak në Gjirin Persik.

Njoftimi sot bëhet ndërsa shtohen tensionet mes Iranit dhe fuqive perendimore mbi kërcënimin e Teheranit për bllokimin e transportit të naftës përmes Ngushticës së Hormuzit.

Agjencia e lajmeve Fars citoi një admiral iranian të ketë thënë se marina do të testojë disa lloj raketash përfshi ato me rreze të gjatë, si pjesë e një stërvitje ushtarake që filloi më 24 dhjetor. Ai tha se hedhjet janë faza finale e stërvitjes për të përgatitur marinën të konfrontohet me armikun në situatat e një lufte.

Arsenali i Irani përfshin raketat Shahab-3 që mund të arrijnë Izraelin dhe disa baza amerikane në Lindjen e Mesme.

Në fillim të javës, Teherani kërcënoi bllokimin e hyrjes për në Gjirin Persik në se fuqitë perendimore vendosin sanksione që kanë si objektiv eksportet e tij të naftës.

XS
SM
MD
LG