Lidhje

Irani thotë se mund ta lirojë së shpejti alpinisten amerikane

  • Zëri Amerikës

Irani thotë se mund ta lirojë së shpejti alpinisten amerikane

Irani thotë se alpinistja amerikane e ndaluar më tepër se një vit më parë, nënakuzat për hyrjen ilegalisht në vend mund të lirohet së shpejti me kusht, por përsëri do të dalë para drejtësisë.

Një prokur i lartë i Iranit tha se një nga pengjet amerikane, alpinistja Sarah Shourd, e cila mbahet krahas me dy alpinistë të tjerë prej më tepër se një viti nga Teherani, mund të lirohet me kushtin e pagesës së 500 mijë dollarëve. Familja e alpinistes thotë se ajo ka nevojë për trajtim mjekësor.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, David Axelroid, tha sot se administrata shpreson dhe është inkurajuar nga thëniet për lirimin e alpinistes, por ai gjithashtu shprehu skepticizëm, duke thënë se “edhe më parë ka patur premtime për këtë çështje”. Ai tha se Sarah Shourd dhe dy kolegët e saj nuk duhet të ishin ndaluar.

Sarah Shourd dhe dy amerikanë të tjerë, Shane Bauer dhe Josh Fattal, u ndaluan nga autoritetet iraniane në 31 korrik të vitit të kaluar dhe ndaj tyre u ngritën akzua për veprimtari spiunazhi dhe hyrjen ilegalisht në Iran. Të tre ata këmbëngulin se kishin hyrë gabimisht në territorin iranian dhe se nuk kanë patur qëllime spiunazhi.

XS
SM
MD
LG