Lidhje

Irak, zgjidhet kryetari i parlamentit


Parlamenti i përçarë i Irakut dje bëri një hap përpara drejt zgjidhjes së ngërçit politik duke zgjedhur ligjvënësin suni Salim al-Jubouri në postin e kryetarit.
Nënpresidenti amerikan Joe Biden telefonoi zotin Jubouri për ta uruar për postin dhe tha se ai do të punojë ngushtë me të.

Shtëpia e Bardhë tha se nënpresidenti Biden dhe zoti Jubouri ranë dakord se ligjvënësit irakianë duhet të lëvizin shpejtë për të formuar një qeveri të re dhe për të trajtuar kryengritjen e militantëve suni.

Sipas një marrëveshjeje formale pas pushtimi ushtarak nga Shtetet e Bashkuar që çoi në përmbysjen e diktatorit Saddam Husseinin në vitin 2003, posti i kryetarit të parlamentit duhet t’i takojë një anëtari të pakicës suni, posti i presidentit një anëtari të pakicës kurde dhe ai i kryeministrit një anëtari të shumicës shiite.

Pas zgjedhjes së zoti Jubouri në postin e kryetarit, tani prlamenti ka një afat 30 ditor për të zgjedhur presidentin e vendit, i cili më pas brenda 15 ditësh do të duhet t’i kërkojë partisë ose koalicionit më të madh në parlament që të zgjedh kandidatin për kryeministër dhe të formojë qeverinë.

XS
SM
MD
LG