Lidhje

ISIS, ekzekutim pengjesh dhe sulme ndaj civilëve sirianë


Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut dhe medias lokale, grupi Shteti Islamik ka ekzekutuar një person nga një numër pengjesh që mori muajin e kaluar në sulme të shumta në provincën jugore Sweida të Sirisë, sipas një mbikëqyrësi sirian dhe medias lokale.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut dhe lajmet lokale njoftuan se ISIS ka qarkulluar imazhe që tregojnë se grupi ekzekutoi një të ri.

Agjencia franceze e lajmeve (AFP) raporton se të afërmit e viktimës thonë se ai ishte rrëmbyer nga fshati i tij së bashku me nënën e tij.

Më 25 korrik, shumë militantë të Shtetit Islamik sulmuan shtëpitë në kryeqytetin provincial të Sweidas dhe disa fshatra, duke qëlluar dhe vrarë civilë dhe duke rrëmbyer gra dhe fëmijë nga shtëpitë e tyre.

Më shumë se 200 njerëz u vranë dhe të paktën 30 persona u rrëmbyen.

Sweida përbëhet kryesisht nga anëtarë të sektit të lashtë fetar Druze të Sirisë. Ata janë myslimanë, por Shteti Islamik i konsideron ata heretikë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG