Lidhje

Shqetësime se luftëtarët e Shtetit Islamik do të vazhdojnë të jenë aktivë


Edhe në momentet e fundit të kalifatit të Shtetit Islamik, kur luftëtarët e tij ishin të rrethuarnjë qytezë të vogël në veri-lindje të Sirisë, ata që patën rastin të shohin fundin e kësaj organizate u ndeshën me një të papritur të re.

Forcat e koaliciont udhëhequr nga SHBA-të, që mbanin të rrethuar qytetin, mendonin se në Baghuz kishte rreth 1 mijë civilë dhe rreth 300 ushtarë aktivë të IS-it, por gjatë disa javëve nga fundi i shkurtit dhe gjatë muajit mars, ata u përballën me më shumë se 30 mijë civilë dhe 5 mijë luftëtarë, që iu dorëzuan atyre pjesë-pjesë.

“Nuk e kishim parashikuar këtë aspak”, u shpreh në atë kohë një zyrtar amerikan i mbrojtjes, duke shpjeguar numrin e madh të njerëzve që doli nga copa e fundit e territorit që mbante grupi terrorist.

Shifrat vazhdojnë të na befasojnë,” shtoi zyrtari.

Por, kur është fjala për grupin terrorist Shteti Islamik, numrat gjithmonë kanë qenë sfidues për Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tyre, duke filluar nga përpjekjet e para për të vlerësuar mbështetjen që do të ekzistonte për këtë grup, nga xhihadistët që vinin prej vendeve të ndryshme të botës.

Luftëtarët e huaj të Shtetit Islamik

Është kjo pasiguri që i shqetëson disa zyrtarë dhe analistë, se ajo që thuhet sot, se shumica e luftëtarëve të huaj të IS-itose kanë vdekur ose janë në burgje – mund të jetë e gabuar.

“Ne ende kemi numra të arsyeshëm, që janë ende në rajon dhe me siguri aktivë,” thotë Seth Jones, drejtor i Projektit të Kërcënimeve Përtej Kombit në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

“Është e vështirë të dihet nëse disa po qëndrojnë atje dhe kanë hequr dorë nga luftimet,” tha zoti Jones, i cili ka studiuar ngritjen e lëvizjes së xhihadit salafist, në mbarë botën. “Por fakti që ata janë ende atje, fakti që ata janë ende të lirë, të bën të mendosh se mund të jenë ende të përkushtuar në aktivitetin e tyre xhihadist.”

Gjatë javës që shkoi, këta xhihadistë morrën një mesazh nga drejtuesi i tyre, Abu Bakir Al-Baghdadi, i cili përmes në një videoje u bëri thirrje ndjekësve të tij të hakmerren për rënien e Baghuzit.

“Kërcënimi vazhdon,” tha Ndihmës Sekretarja e Departamentit të Shtetit për Stabilizimin, Denise Natali. “ISIS-i vazhdon të jetë armik i vendosur siç u provua edhe nga dalja e parë publike në vite e Abu Bakr al-Baghdadit, duke u bërë thirrje përkrahësve të tij që të vazhdojnë luftën megjithë humbjen e territoreve.”

Zyrtarë të zbulimit amerikan i ngritën shqetësimet e para rreth luftëtarëve të huaj, në fillimin e vitit 2014, kur llogaritej se numri i tyre ishte rreth 7 mijë e 500 nga 50 vendeve të ndryshme.

Vetëm një vit më vonë, llogaritjet e numrit të luftëtarëve në Siri dhe Irak u dyfishuan.

Numra vazhdojnë të rriten edhe sot, jo për shkak të luftëtarëve të rinj, por pasi shërbimet e zbulimit në vende të ndryshme të botës, vazhdojnë të mësojne për më shumë, të rinj e të vjetër, që kanë lënë shtëpitë e tyre për të luftuar nën flamurin e Shtetit Islamik.

Zyrtarë të lartë të SHBA-së kundër terrorizmit i kanë thënë Zërit të Amerikës, se bazuar në shifrat e fundit, llogaritet se 45 mijë luftëtarë – 5 mijë më shumë se parashikimi i fundit – kanë qenë pjesë e betejave në Siri dhe Irak, gati të gjithë në emër të IS-it.

Nëse numërimi i luftëtarëve huaj i janë bashkuar Shtetit Islamik ishte i vështirë, ndjekësh aktivitetin e tyre, pasi ata i janë bashkuar grupit terrorist është edhe e vështirë.

Është e sigurt se shumë prej tyre janë vrarë. Por paktën rreth 15 mijë besohet se e kanë lënë kalifatin.

Sipas një raporti gushtit vitit 2018 Kombeve Bashkuara, një numër tjetër prej 10 mijë luftëtarësh janë burgjet e Irakut.

fundmi, zyrtarët e mbrojtjes SHBA- thanë se paktën 2 mijë persona mbahen nga Forcat Demokratike Siriane, janë kryesisht forca kurde, çliruan territorin e fundit mbahej nga Shteti Islamik.

Mendojmë se numri do rritet ndërsa ne po punojmë me Forcat Demokratike Siriane, verifikojmë identitetin kombëtar luftëtarëve ISIS-t po mbahen burgjet e tyre,” tha zëdhënësi i Pentagonit, Sean Robertson.

Megjithatë, mijëra vazhdojnë mos jenë llogaritur, thotë një raport i mesit vitit 2018 i OKB-, cilin po ashtu ngrihet shqetësimi i numrit atyre kanë shkuar si refugjatë Afganistan, “duke marrë me vete aftësinë e përdorimit armëve, prodhimit pajisjeve improvizuara shpërthyese dhe aftësinë e taktikave ushtarake.”

tjerë luftëtarë huaj, duke u frikësuar nga rënia e kalifatit IS Siri, janë kthyer Irak, nëpërmes kufirit me Sirinë.

Disa vazhdojnë t’i bashkohen luftës.

Zyrtarë koalicionit i kanë thënë Departamentit amerikan Mbrojtjes se numri aktual nuk dihet, por llogaritet se është 50 muaj.”

Numrat dhe shqetësimi ata përbëjnë, ka shkuaderi tek nivelet e larta qeverisë amerikane.

Duke parë këto dhëna, zyrtarët amerikanë thonë se kërcënimi ndaj Shtetit Islamik duhet vëzhguar nga afër.

Po ashtu, ata shprehin shqetësimin se shumë prej këtyre luftëtarëve mund ikin dhe gjejnë strehë vende tjera si Libia, gadishulli Sinai Egjipt, ose edhe Turqi, një vend prej vitesh shërbente si rrugë-kalimi për luftëtarët e huaj synonin shkonin Siri.

Me humbjet grupi terrorist i pësoi Siri dhe Irak, shqetësime si këto tashmë kanë dale qendër vëmendjes.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG